Göç ve Kök Çakra

Atalarımızın, sülale büyüklerimizin, yıllar önce yaşadıkları topraklardan isteyerek ya da istemeyerek belki de zorunlu olarak başka topraklara göçmesinin, bugün üzerimizde ve maalesef çoğunlukla olumsuz etkileri bulunuyor.

Köklenememe: Sık sık taşınma, şehir - ülke değiştirme, iş değiştirme, ilişkilerde köklenememe, kısa süreli ilişkiler, yeni başlangıçlar, ayrılıklar…

Maddi sıkıntı: Kişi, ya çok az para kazanıyor, maddi sıkıntı çekiyor, çünkü ailesi gibi kaybedebilir hepsini, "kaybedeceğime, hiç kazanmayım" kaydı. Ya da çok kazanıyor, parasını elinde tutamıyor ve iflas edebiliyor, aynı ataları gibi kaybediyor elindekileri. Ya da hırsız giriyor, soyuluyor, kazık yiyebiliyor, dolandırılabiliyor …


Fazla kilo: Göçerken (özellikle savaş zamanı) yaşanan diğer bir sorun da; açlık çekmek, neredeyse açlıktan ölme. Bunu deneyimleyen ailelerinin yeni kuşaklarında aşırı kilo, özellikle karın-bel bölgesinde yağlanma, kilo birikimi görülebiliyor. Sülaleden gelen bilinçaltı kayıtlarında, açlıktan ölme korkusu var olduğu için, birey o bölgesinde depolama yapıyor ki açlık çekme durumu olursa, depodan beslenerek hayatta kalabilsin. Ya da vücut olduğu gibi kilolu olabiliyor.

Yanlış köklenme çabaları: Büyüklerimizin köklerinden kopması / kopartılması sonucu, bizler de bilinçaltımızda “köksüzlük” hissiyle yaşadığımızdan, köklenebilmek için gereğinden fazla beslenme, alkol, sigara, madde bağımlılıkları, aşırı dini yönelimler ve arayışlara girebiliyoruz.

Cinsel sorunlar: Cinsel taciz, tecavüze uğrama korkusu, sağlıklı cinsellik yaşayamama, hemcinslere ve/veya karşı cinse nefret / saygısızlık / geçimsizlik.

Fiziksel sorunlar: Hiperaktivite, omurga – sırt – bel- eklem sorunları, menisküs, panik atak, regl sorunları, kalp rahatsızlıkları, baş ağrısı / migren v.b…

Bir diğer örnek olarak Dünya’nın bir numaralı GÖÇ Ülkesi: A.B.D.’yi ele alalım: Obezite, madde bağımlılığı, aşırı dindarlık, silahlı çatışma, iflaslar, tecavüz gibi olayların ne kadar sıradanlaştığını görebiliriz.

Göç ve Kök Çakra Çalışmasıyla sülalemizdeki göçlerin ve göçler esnasında yaşananların üzerimizdeki etkilerinden arınıp, özgürleşiyor ve bedenlenmiş bir ruh olarak, yeme-içme-barınma-giyinme-seyahat ve her türlü maddi ihtiyaçlarımızı karşılayan Toprak Ana ile bağımızı sağlıklı bir şekilde kuvvetlendirmek için KÖK Çakramızı kuvvetlendiriyoruz.

Kendi GÜC’ünü ÖZGÜRce eline almak isteyenlere…

Banu Birtek