ONLINE HİNT VE BATI ASTROLOJİSİ EĞİTİMİ

Hint ve Batı Astrolojisi Eğitimi Temel Seviye

Dünyamız bir basketbol topu gibi durmaz. Kendine has bir eğimi vardır. Kendi çevresinde dönerek Güneş’in etrafında turlarken, 70 yılda bir 1°lik bir sapma söz konusudur. 12 Takımyıldızdan (Burçlar) oluşan Zodyağı turlarken 72 yıllık döngülerde 1°lik kayma olur. MS 290’lı yıllarda Güneş, Ay ve diğer Gezegenler hem Batı hem de Hint Astrolojisinde aynı Burçta aynı derecedeyken günümüzde bu fark 24°ye ulaşmıştır. (2020 – 290 = 1730, 1730 : 72 = 24) Teleskop ya da Nasa’nın verileriyle hazırlanmış olan Google Sky Map uygulamasında gökyüzüne bakıldığında hangi Gezegenin hangi Burçta olduğu görülür. Gökyüzünde hangi Gezegen hangi Burçtaysa, Hint Astrolojisinde de durum birebir böyledir.

Batı 21 Mart’taki gece-gündüz eşitliğini temel alarak Koç Burcunu başlatırken, Hint Astrolojisinin 8000 yıl önce 72 yılda bir 1°lik sapmayı öngörmesi iki sistem arasındaki ilk önemli farktır. 2. Önemli fark: Batı’da Zodyak 12 Takımyıldızdan (Burç) meydana gelirken, Vedik’te 27 tane Nakşatra (Takımyıldız) bulunur. Her Burcun içinde 3 ayrı Takımyıldız ve her Takımyıldızın 4 ayrı padası (ayağı) vardır. Batıda tek bir Burç olarak ele alınan özellikler, Hint’te genel olarak 3 ayrı Nakşatraya ve onun altında da 4 ayrı padaya ayrılarak, kişinin haritasında Burçlara düşen Gökcisimleri batıya kıyasla çok daha farklı, derin ve çok yönlü anlamlandırılır.

Bu eğitimde temel olarak Gökcisimleri; Işıklar (Ay ve Güneş), Gezegenler (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn), Rahu ve Ketu (Ay Düğümleri), Burçlar, Evler, Görünümler (Açılar), Transitler (Gökyüzünde seyir halindeki Gezegenlerin doğum haritalarına etkileri)  ve Batı’da olmayan; Avaştalar (Gezegen güçleri), Karakalar (Temsilci Gezegenler), Vargottama, Yogakaraka, Gandanta, MKS ve özel Satürn Transitlerini öğreneceğiz. Öğrendikçe ufkunuzun açılacağı ve bir sonraki konuyu zor bekleyeceğiniz zevkli bir eğitim sizi bekliyor.